Operowy zawrót głowy

Opera Nova w Bydgoszczy

Co to jest libretto? Dlaczego w operze śpiewa się po włosku? Z jakiego powodu artyści muszą się rozśpiewać?

 

„Operowy zawrót głowy” to spektakl familijny do muzyki Macieja Małeckiego, wprowadzający dzieci w wieku od 6 do 12 lat w świat opery, to…

Co to jest libretto? Dlaczego w operze śpiewa się po włosku? Z jakiego powodu artyści muszą się rozśpiewać?

 

„Operowy zawrót głowy” to spektakl familijny do muzyki Macieja Małeckiego, wprowadzający dzieci w wieku od 6 do 12 lat w świat opery, to zabawy z językowymi łamańcami, pojedynki na słowa i wspólne śpiewanie. Treści adresowane zarówno do młodych, jak i dorosłych widzów. Ideą spektaklu jest zaznajomienie dzieci z formą klasycznej opery (w tym z szeroko rozumianą estetyką muzyki klasycznej), ukazanie im piękna i bogactwa naszego rodzimego języka oraz zachęta do poprawnego posługiwania się polszczyzną. Doskonała okazja, by w formie zabawy z dziećmi odkryć piękno opery i razem z nimi przełamać wiele językowych trudności. W libretto autorstwa Magdaleny Małeckiej-Wippich wplecione są także piosenki, m.in. do wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej, jednej z najlepszych autorek literatury dziecięcej. Nikt nie usłyszy: „Ciiiicho,bo jesteś w Operze!”. Wcześniejsze doświadczenie operowe nie jest wymagane!

 

___

 

Kompozytor: Maciej Małecki

Autor libretta: Magdalena Małecka-Wippich

Teksty piosenek: Magdalena Małecka-Wippich, Małgorzata Strzałkowska

Reżyseria i kierownictwo muzyczne: Magdalena Małecka-Wippich

Choreografia: Jarosław Staniek

Scenografia i kostiumy: Marta Kodeniec

Ruch sceniczny: Katarzyna Zielonka

Światła: Krzysztof Forgiel

Asystent dyrygenta: Jagoda Wyrwińska

Asystent reżysera: Dorota Borowicz

Plakat: Adam Pękalski

 

Muzyka do spektaklu powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Zamówienia kompozytorskie, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca w 2017 r.