JOLANTA — trailer

O Spektaklu

Opera liryczna w jednym akcie

Kompozytor: Piotr Czajkowski

Libretto: Modest Czajkowski według Henrika Hertza

Opera wystawiana w wieczorze operowym razem z Zamkiem Sinobrodego. Skojarzenie ostatniej opery Piotra Czajkowskiego z jedyną operą…

Opera liryczna w jednym akcie

Kompozytor: Piotr Czajkowski

Libretto: Modest Czajkowski według Henrika Hertza

Opera wystawiana w wieczorze operowym razem z Zamkiem Sinobrodego. Skojarzenie ostatniej opery Piotra Czajkowskiego z jedyną operą autorstwa Béli Bartóka zakrawa na karkołomny pomysł. No bo jak go uzasadnić? Tematycznej jedności pomiędzy Jolantą a Zamkiem Sinobrodego na pierwszy rzut oka nie widać, do tego przesłodzony idiom rosyjskiego twórcy wydaje się kompletnie nie pasować do odkrywczego arcydzieła wizjonera z Węgier.

Jeśli jednak przyjrzeć się obu operom uważniej, to ich zestawienie przestaje szokować. Wybrane kompozycje są jednoaktówkami, a Jolanta nosi najbardziej eksperymentalne rysy z całego artystycznego portfolio Czajkowskiego. Mariusz Treliński jeszcze wyraźniej uwypuklił związek pomiędzy oboma dziełami. Ukazał mianowicie dwie bohaterki zanurzone w świecie zdominowanym przez mężczyzn, kobiety, które dzielą to samo pragnienie wyzwolenia się z zależności.

Siła scenicznej perswazji dyptyku jest przemożna. Podczas nowojorskiej próby generalnej przedstawienia doskonale zdał sobie z tego sprawę Peter Gelb, dyrektor Metropolitan Opera.

Zobacz także


Trailer
ZAMEK SINOBRODEGO — trailer
Trailer jednoaktowej opery Beli Bartóka w reżyserii Mariusza Trelińskiego