MAKING OF TWON PLATFORM

O Spektaklu

Strasznym dworem Stanisława Moniuszki inaugurujemy platformę streamingową i VOD Opery Narodowej

19 listopada – dzień, w którym po raz pierwszy w historii pokażemy światu za pomocą przekazu internetowego spektakl prezentowany na scenie Teatru…

Strasznym dworem Stanisława Moniuszki inaugurujemy platformę streamingową i VOD Opery Narodowej

19 listopada – dzień, w którym po raz pierwszy w historii pokażemy światu za pomocą przekazu internetowego spektakl prezentowany na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej – to data wybrana nieprzypadkowo: właśnie 19.11. kładziono bez mała dwa wieki temu kamień węgielny pod budowę gmachu na Placu Teatralnym, również 19 listopada w roku 1965 odbyło się uroczyste otwarcie Teatru Wielkiego po powojennej odbudowie. Pierwszy streaming Opery Narodowej i inauguracja platformy jest jednym z punktów kulminacyjnych obchodów 50-lecia odbudowy.

Nieprzypadkowo również wybrany został tytuł na tę inaugurację: Straszny dwór – opera szczególnie bliska sercom Polaków, opowieść o wartości rodziny, wspólnoty narodowej i tradycji, która w momencie swej prapremiery w 1865 roku czytana była przede wszystkim jako przesłanie patriotyczne i błyskotliwa gra z cenzurą – dziś, gdy aspekt ten ma w znacznej mierze wymiar historyczny, wciąż wzrusza i zachwyca, a wpisane w nią uniwersalne znaczenia okazują się bardzo aktualne.

Najnowszą inscenizację Strasznego dworu przygotował David Pountney – brytyjski reżyser, jedna z czołowych postaci współczesnej opery. Po raz pierwszy w historii z tym arcypolskim dziełem zmierzył się nie-Polak, który zaproponował spojrzenie „z zewnątrz”, z perspektywy innego kręgu kulturowego, innych doświadczeń historycznych, społecznych.

19 listopada zapraszamy na arcydzieło polskiej literatury operowej. O kolejnych tytułach, które będziemy proponować na platformie – już niedługo!