Zdzisława Donat

w cyklu PORTRETY WIELKICH MISTRZÓW POLSKIEJ SCENY OPERY

Portrety Wielkich Mistrzów Polskiej Sceny Operowej to cykl rozmów nagranych na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej ze znakomitymi postaciami ze świata opery. Przełom lat 60-70-tych XX wieku to złoty okres polskiej sceny operowej, na której w…

Portrety Wielkich Mistrzów Polskiej Sceny Operowej to cykl rozmów nagranych na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej ze znakomitymi postaciami ze świata opery. Przełom lat 60-70-tych XX wieku to złoty okres polskiej sceny operowej, na której w jednym okresie pojawiła się cała plejada światowej sławy Artystów którzy debiutowali po II Wojnie Światowej.

 

SCENARIUSZ I REŻYSERIA

Jolanta Pszczółkowska-Pawlik

 

___

 

Jolanta Pszczółkowska-Pawlik – pianistka, kameralistka, producent, menadżer kultury. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie fortepianu B. Hesse-Bukowskiej i kameralistyki w klasie Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz. Doktor nauk w dziedzinie sztuk muzycznych. Pracuje na Wydziale Wokalnym UMFC w Warszawie w klasie prof. W. Zalewskiego. Prowadzi działalność menedżerską jako Prezes Across Music Foundation oraz Dyrektor Agencji Koncertowej Pawlik Relations. Stworzyła niezwykle wysoko oceniany, monograficzny festiwal pieśni i muzyki kameralnej Moniuszko na Trakcie Królewskim, którego druga edycja 2020 jest w trakcie realizacji. Ma na swoim koncie nagranie dwóch płyt z cyklami F. Schuberta – Winterreise i Die Schöne Müllerin z udziałem tenora K. Kozłowskiego. Płyty te otrzymały wiele zaszczytnych nagród i wyróżnień, w tym nominację do Fryderyka 2013 oraz tytuły Płyt Roku magazynu „Hi-Fi – Muzyka” – 2013 i 2015. W ostatnim czasie Jolanta Pszczółkowska-Pawlik koncentruje swoją pracę nad nagraniem wszystkich pieśni Stanisława Moniuszki. Na rynku ukazały się już cztery płyty z jej autorskiej serii: „Moniuszko-Pieśni” vol.1 – 2014, vol. 2 – 2016, vol. 3 – 2019 oraz vol.4 – Ballady- 2019. Jest członkiem zarządu Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki. Prowadzi intensywną działalność jako producent i wydawca płyt , mając na swoim koncie wydanie ponad 20 płyt (w tym nagrodzoną Grammy „Night in Calisia”). Jako organizator wydarzeń muzycznych ma na swoim koncie ponad 400 zrealizowanych koncertów zarówno z muzyką klasyczną jak też z projektami jazzowymi swojego męża, światowej sławy pianisty i kompozytora Włodka Pawlika. W grudniu 2018 r. otrzymała Perłę Honorową w dziedzinie Kultury w rankingu magazynu Polish Market. 5 maja 2019 r. na zaproszenie Kancelarii Prezydenta RP brała udział w Narodowym Graniu. Autorski projekt koncertowy J. Pszczółkowskiej-Pawlik z pieśniami S. Moniuszki w wykonaniu studentów UMFC był prezentowany na licznych festiwalach i wydarzeniach muzycznych m.in. na 56 Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie i Festiwalu im. J. Waldorffa w Radziejowicach 2019 r. Od wielu lat swej menedżerskiej działalności Jolanta Pszczółkowska-Pawlik jest uznawana w Polsce za jednego z czołowych promotorów młodych talentów w dziedzinie sztuki wokalnej.

 

___

 

Projekt zrealizowano we współpracy z Narodowym Centrum Kultury

 

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu