
Libretto: Yakiv Mamontiv
Konsultant ukraiński: Galyna Grygorenko
Konsultant muzyczny: Caleb Glickman
Premiera online: 25 października 2022, OperaVision
▪ Finnish National Opera
Myroslava: Minna-Leena Lahti
Maxim Berkut: Tuomas Miettola
Tugar…
Libretto: Yakiv Mamontiv
Konsultant ukraiński: Galyna Grygorenko
Konsultant muzyczny: Caleb Glickman
Premiera online: 25 października 2022, OperaVision
▪ Finnish National Opera
Myroslava: Minna-Leena Lahti
Maxim Berkut: Tuomas Miettola
Tugar Vovk :Arttu Kataja
Fortepian: Hans-Otto Ehrström
▪ Lwowska Opera Narodowa
Zakhar Berkut: Taras Berezhanskyi
Chorus: Chór męski Opery Lwowskiej
Fortepian: Marianna Rusak
▪ Teatr Wielki - Opera Narodowa
Myroslava: Justyna Khil
Maxim Berkut: Adrian Domarecki
Tugar Vovk: Adrian Janus
Fortepian: Klara Janus
▪ San Fransisco Opera
Zakhar Berkut: Stefan Egerstrom
Fortepian: Kseniia Polstiankina Barrad
▪ Royal College of Music
Maxim Berkut: Michael Gibson
Tugar Vovk: Jamie Woollard
Fortepian: Paul McKenzie
▪ Teatro dell’Opera di Roma
Myroslava: Agnieszka Jadwiga Grochala
Maxim Berkut: Rodrigo Ortiz
Zakhar Berkut: Arturo Espinosa
Fortepian: Elena Gurina
▪ Shenandoah University
Reżyseria: Ella Marchment
Narratorzy: Illia Kozlov, Marina Duane, Iryna Horodnycha
Rozgrywająca się w XIII wieku w ukraińskich Karpatach opera to monumentalna opowieść o miłości, stracie, zdradzie, podziałach klasowych, grabieży ziemi i dumie narodowej, które sprzysięgają się przeciwko nieszczęsnemu włościaninowi Maksymowi Berkutowi i jego ukochanej Mirosławie, córce okolicznego szlachcica.
Opera wyszła spod pióra ukraińskiego kompozytora Borysa Latoszynskiego w 1929 roku, kiedy w Związku Radzieckim obowiązywała polityka „korienizacji” (powrotu do korzeni). W tym okresie ukraińscy kompozytorzy i libreciści otrzymali zamówienia napisania kilku oper opartych na historii Ukrainy.
W akcie solidarności z dzisiejszą Ukrainą, 25 października 2022 z okazji Światowego Dnia Opery na platformie OperaVision Złota obręcz zostanie wykonana po raz pierwszy poza granicami Ukrainy. Ten bezprecedensowy projekt międzynarodowy jest owocem współpracy siedmiu miast: Helsinek, Lwowa, Londynu, Rzymu, San Francisco, Warszawy i Waszyngtonu. Młodzi artyści Fińskiej Opery Narodowej, Lwowskiej Opery Narodowej, Royal College of Music, Teatro dell’Opera di Roma, San Francisco Opera, a także Akademii Operowej Teatru Wielkiego - Opery Narodowej wykonają po jednej scenie z opery. W rolę narratora wcielą się ukraińscy artyści studiujący na Shenandoah University koło Waszyngtonu, gdzie funkcję dyrektora ds. opery pełni Ella Marchment, pomysłodawczyni i reżyserka spektaklu.
Społeczność operowa stoi dziś ramię w ramię z Ukrainą. Wraz z platformą OperaVision cieszymy się, że możemy przyczynić się do poszerzania grona wielbicieli kultury ukraińskiej na całym świecie. Zachęcamy serdecznie do wzięcia udziału w zbiórce funduszy na wsparcie młodego pokolenia ukraińskich śpiewaków oraz menadżerów z Ukrainy.
Zbiórka dostępna jest pod adresem: www.gofundme.com/f/operavision-ukraine
Zapisz się, by otrzymywać newsletter Teatru Wielkiego - Opery Narodowej z informacjami o repertuarze, premierach i innych wydarzeniach w Teatrze.
ZapiszSerwis internetowy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie używa plików cookies. Więcej informacji w naszej Polityce prywatności.